Pri upratovaní skrine vypadol dávno zabudnutý 8-ročný patchworkový kostlivec priamo k mojim nohám a pekne sa na mňa usmial. Vábivo zašepkal: "Skús to so mňou ešte raz, prosííím.... Už budem dobrýýýý!!!" Neodolala som....
Jednotlivé kosoštvorce sa mimovoľne zoradili a vytvorili stred novej deky.

Vzor bol zaujímavý, žiadal si jednoduchý podklad, zvolila som svetlý.

Učím sa pracovať s quiltovacím rámom Bernina Q24. Quiltovanie milujem a každý nový quilt beriem ako veľkú výzvu na zlepšenie svojich schopností. Môj cieľ: vytvoriť na jednofarebnom svetlom podklade veľkoplošný quiltovaný vzor tak, aby stredovú patchworkovú hviezdu podporil, harmonizoval s ňou.
Ak chcete vytvoriť veľký vzor na látke, musíte mať jasnú predstavu o prešívaní ešte pred napnutím patchworkového topu na rám. Ak je už top na ráme, naraz vidíte len jeho malú časť. Oveľa lepšie sa rozmýšľa pri pohľade na celý patchwork. Pri plánovaní veľmi pomôže aj fotografia celého povrchu.
Ja rada kreslím. V mierke som si vytvorila svoju patchworkovú hviezdu aj s príslušnou svetlou obrubou - veľkosť 235x235cm. Papier so schémou som niekoľko ráz skopírovala pre vytvorenie ďalších nápadov pre quiltovanie.

Po niekoľkých pokusoch s rôznymi spracovaniami som sa rozhodla pridať po obvode švorec, ktorý sa už v stredovom vzore nachádzal. Jeho vnútro budú tvoriť "perute" Pre okraje deky som zvolila šrafovanie, ktoré necháva vyniknúť stredovému vzoru. Štvorce zo srdcom boli doplnené kvôli tomu, aby šrafovania nebolo príliš veľa. Pás okolo bordúry som pôvodne chcela lemovať "slimáčikmi", ale pre nedostatok miesta sa takáto idea nakoniec nezrealizuje.

Srdce v blokoch má mať rovnakú veľkosť a tvar - má byť zjednocujúcim prvkom. Ideálna by na daný účel bola šablóna s takýmto tvarom. Kedže nie som jej vlastníkom, srdce som si vystrihla z výkresu a jemne vybodkovala do stredov štvocov pomocou vodou miznúcej fixy. Rovnako boli vyznačené oblúky a rovné čiary na obvode štvorcov. Na tie sa výborne hodí ruler work - stolík, vysoká pätka 96 a pravítko rovné a oblúkové. Perute našťastie značkovať nebolo treba - tie zvládam od ruky.

Taktiež "stonka" v strede druhého štvorca mala mať v mojich predstavách vo všetkých štvorcoch rovnaký tvar. Tiež som ju vybodkovala spolu s obrysmi štvorcov na svetlý podklad. Perute už rovnaké nemusia byť.

Mám rada quilty, ktoré pôsobia mäkko. Majú lákať svojou hrou svetla a tieňa, plasticitou. Pre tento účel výborne poslúžil 300 gramový vatelín (šírka 235cm). Je mäkký, má atest o zdravotnej nezávadnosti a je široký - nemusím ho zošívať z dvoch kusov. Bernina je veľmi silný quiltovací stroj. S takýmto vatelínom si poradí "ľavou zadnou"
Pre zadnú stranu deky som si vybrala veľmi kvalitnú husto tkanú 100% bavlnu s jemným "saténovým" leskom. Šírka látky stačí na celú deku aj prečnievajúce okraje - nadšívanie by nebolo pekné.

Potrebujete byť presní? S mikroquiltovacím rukoväťami Bernina (palm precision handles) žiaden problém. Zámena za klasické rukoväte nezaberie viac, ako 1 minútu. Majú 4 programovateľné funkcie a ešte aj červené tlačidla proti mimovoľnému spusteniu. Polohovateľné sú vo všetkých smeroch. Ja som si ich položila zľahka na povrch quiltu, dlane ležia na plochej časti rúčky, ukazováky a prostredníky ovládajú funkcie a palce červené tlačidla. Ruky sa opierajú o povrch quiltu a pohyby ihly máte dokonale pod kontrolou. Milujem ich. MILUJEM!!!

Tak túto chvíľku mám rada.... Odopnete quilt z vodiacich tyčí a necháte naň dopadnúť svetlo. Prvý raz od začiatku práce ho vidíte ako celok. Až tu si overujete, či Vaša stratégia pre quiltovanie bola správna alebo nie.

Quilt je veľký... na 150cm široký stôl na nezmestí. Rubová strana je jednofarebná a zdôrazňuje quiltovanie. Z tejto strany patchwork nevidíte - môžete ho iba tušiť. Vnímate len tmavé a svetlé časti deky.... svetlo a tmu.

Lícová strana patchworku pridáva ku quiltovaniu ešte efekt farby.... Oj, príjemné prekvapenie! V strede hviezdy vznikla kvetina! Štvorce so srdciami sa mi páčia. Nemilým prekvapením sú štvorce so stonkami. Pozornosť na seba berie hlavne ich neprequiltovaný stred. Pôsobí ako nejaký druh podmorského mäkkýša. Perute popri ňom zanikajú.
A je tu ďalšia otázka: Farebný alebo biely ukončujúci lem? Aký by ste zvolili vy?

Takže sa vraciam k nákresu štvorca a k stonke pridávam druhú linku, aby bola viditeľná a plastická - mala svoju hrúbku. Bielo vyznačené plochy bude treba vyplniť tak, aby "mäkkýše" prestali vyčnievať nad povrch deky a vynikly hlavne "perute" Druhá vlna quiltovania je nevyhnutná.....

Ako poprešívať stredy štvorcov? Pre akú farbu lemu sa rozhodnúť? Poradíš? |